İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

GÖĞÜS HASTANESİNDE SİGARAYI BIRAKTILAR ÖRNEK OLDULAR…

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde “Sigarayı Bırakıyoruz” temalı etkinlik düzenlendi.
9 Şubat Tiryakiler İçin Yeni Bir Başlangıç…
Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH'nin Sigara Bırakma Polikliniği doktorlarından Bağımlılık Uzmanı Ersin Çevikalp’in organize ettiği etkinliğe hastalar, hasta yakınları ve çok sayıda hastane personeli katıldı. Etkinlik Dr. Ersin Çevikalp tarafından sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, neden olduğu hastalıklar ve sigara bırakma sürecinin detaylarının anlatıldığı sunumu ile başladı. Uzun yıllar sigara içtikten sonra hastanenin Sigara Bırakma Polikliniği'nden yardım alarak sigarayı bırakmış kişiler bağımlılıkla nasıl savaştıklarını ve bu bağımlılıktan kurtuluş hikâyelerini katılımcılarla paylaştılar. Bir zamanlar tiryaki olan kişilerin sigara bağımlılığından kurtulma süreçlerini etkinliğe katılanlarla paylaşması olumlu ve önemli bir etkileşim sağladı. Ayrıca sigarayı bırakmak isteyen kişiler için kamçılayıcı bir etki oluşturarak önemli bir başlangıcın ilk adımı oldu.
Akciğer Kanseri Babanın son sözleri  “Sigarayı Bırakın”
“Sigarayı Bırakıyoruz” etkinliğine katılan hastanenin ayniyat biriminde çalışan 56 yaşındaki Birsel Ateş, babasını kaybettikten sonra sigarayı bırakma kararı aldığını ifade ederek şunları söyledi. “30 yıl boyunca sigara içtim. Günde bir paket içiyordum. Zamanla sağlığımı çok ciddi tehdit ettiğini fark etmeye başladım. Sabahları çok yorgun uyanıyordum, merdiven çıkamıyordum, en ufak bir egzersizde soluk soluğa kalıyordum. Bu durumlar canımı sıkıyordu. Bırakma denemelerim olmuştu daha önce ama başarılı olamamıştım. Ancak babamı akciğer kanserinden kaybettikten sonra bu durum beni çok etkiledi ve o günden sonra sigarayı bıraktım. Çünkü babam da çok sigara içerdi ve kanser olmasının nedeni de sigara bağımlısı olmasıydı. Ölmeden önce “Sigarayı bırakın, ben içtim görüyorsunuz halimi” demişti. Bu sözler beni çok etkiledi ve kararımı uyguladım. Sigara bırakma polikliniği bana çok destek oldu. Önce kendi kararlılığım ve Dr. Ersin Hanım’ın da desteği ile bu illetten kurtuldum. 2 yıldır sigara içmiyorum. Çok sağlıklı olduğumu yenilendiğimi hissediyorum.” dedi.
Hayat Şimdi Daha Güzel…
Hastane çalışanlarından 43 yaşındaki Adnan Aksoy ise “20 yıl sigara içtim, günde bir paketten fazla içiyordum. Aynı zamanda Behçet hastasıyım. Sigara, aldığım tedaviyi olumsuz yönde etkiliyordu. Hastanemizdeki sigara bırakma polikliniğine başvurdum. Üç ay sigarayı bırakmak için ilaç kullandım ve sonunda bırakmayı başardım. 2 yıldır içmiyorum ve çok mutluyum. Ömrümün en doğru kararını vermişim. Hayat şimdi daha güzel. Kendimi temiz ve arınmış hissediyorum. Büyük bir yükten kurtuldum, hafifledim, daha enerjik ve dinç hissediyorum kendimi. Yediğim yemekten tat alamıyordum sigara içerken, çok zayıflamıştım. Bıraktıktan sonra sağlıklı beslenmeye başladım, şuan kilo aldım ve sağlıklı bir kiloya kavuştum. Bence kimse içmesin, içenler de bir an önce bıraksın.”
Sigara ile Mücadele Ediyor ve “Yeşil Dedektör” Uygulamasını Kullanıyorum…
Etkinliğe katılan 46 yaşındaki Mehmet Yıldırım, şizofreni hastası olmasına rağmen sigarayı bırakmayı başarmış ve bununla ilgili literatüre geçmiş biri olarak, tiryakilere sigarayı bırakma konusunda teşvikte bulunarak “Yaşadığım psikolojik sıkıntıları beni sigaraya itti. 7 yıl boyunca içtim ve birçok zararını görünce bırakmaya karar verdim. 8 yıldır içmiyorum. Çok şişmandım, sigarayı bırakınca sağlıklı bir kiloya kavuştum. Daha önce nefesim daraldığı için spor yapamıyordum. Aynı zamanda KOAH ve hipertansiyon hastasıyım. Sigarayı bıraktıktan sonra rahat nefes almaya başladım, istediğim egzersizi yapabiliyorum, tansiyonum da normale döndü. Psikolojik olarak da kendimi çok rahatlamış hissediyorum. Kimsenin sigara içmesini istemiyorum. Sigaraya savaş açtım ve Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir uygulaması olan  “Yeşil Dedektör” şikâyet programını cep telefonuma indirdim. Tütün kullanılması yasak olan herhangi bir alanda sigara içilmesi durumunda bu program sayesinde hızlı bir şekilde müdahale edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu uygulamadan dolayı Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederim. Devletimizin aldığı bu tür önlemlerle birlikte inşallah sigara kullanımı azalacaktır.” dedi.
Sağlıklı Bir Hayat İçin Sigarayı Bırakalım…
Kanser vakalarının en önemli nedeninin sigara kullanımı olduğunu ifade eden Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH'nin Bağımlılık Uzmanı Dr. Ersin Çevikalp “Hastanemiz bir Göğüs Hastalıkları Hastanesi olduğu için bize başvuran hastaların çoğunda yandaş bir takım akciğer ve diğer sistemik hastalıklar da bulunmaktadır. Sigara kullanımı bu tür hastalarda çok önemli bir risk. Dolayısıyla ana tedaviyi desteklemek için sigara kullanımının bir an önce kesilmesi gerekiyor.  Sigara dumanı 70’den fazla kansere neden olan madde içermektedir ve kansere neden olan birincil nedenler arasındadır. Bu etkinlikte de sigaranın zararlarını ve bu bağımlılığın altında yatan psikolojik ve davranış alışkanlığının detaylarını anlattık. Sigarayı bırakmış olan hastalarımızın etkinliğe katılıp, sigarayı bırakma konusunda herkese örnek oldukları için hepsine teşekkür ederim. Sağlıklı bir hayat için herkesi sigarayı bırakmaya davet ediyorum.” dedi.