İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Mesai Arkadaşları Hayatını Kurtardı…

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde görevli 45 yaşındaki Hemşire Elif Kurun, Acil Serviste nöbet tutarken kalp krizi geçirdi. 27 yıldır hemşire olarak çalışan Kurun "Kalbimin Kahramanları" dediği mesai arkadaşları tarafından üç kez elektro şok verilerek hayata döndürüldü.

Buca Seyfi Demirsoy DH Acil Servisi’nde 4 yıldır çalışan 27 yıllık Hemşire Elif Kurun, 28 Nisan akşam saat 23.30 sıralarında nöbeti esnasında kalp krizi geçirdi. Mesleki tecrübeleri sayesinde kalp krizi geçirdiğini fark eden Kurun, mesai arkadaşlarına “Sanırım kalp krizi geçiriyorum, beni kurtarın” dedikten sonra yere yığıldı. Acil servis ekibi, hemen mesai arkadaşlarına ilk müdahalede bulundu. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan Elif Hemşire, anjiyo olması için başka bir hastaneye sevk edilmeye hazırlanıyordu ki, bu kez kalbi durdu. Tam üç kez elektro şok verilerek hayata döndürülen Kurun, anjiyonun ardından sağlığına kavuştu. Doktorların “Stresten uzak dur” uyarısının ardından emekli olmaya karar veren Elif Hemşire, kendisini hayata bağlayan mesai arkadaşlarını ziyaret ederek “Sizler benim kalbimin kahramanısınız” dedi.

“İki tane kızım var, lütfen beni kurtarın”…

Kalp krizi geçirmeden hemen önce kalp krizi geçiren başka hastalara müdahale eden Elif hemşire “Şu anda ayakta olmamı sağlayan tüm Acil Servis ekibine teşekkür ederim. O gün hepsi yanımdaydı ve hayata tutunmamı sağladılar. Yaşım genç olduğu için yaşama tutunma şansım çok azdı. Ama ben çok şanslıydım. Çünkü o sırada nöbetteydim ve bu çok büyük bir avantajdı. Hem anında müdahale edildi, hem de bunun bir kalp krizi olduğunu anlayıp arkadaşlarıma bilgi verebildim. Kalbim 3 kez durdu, sonrasında yaşama tutundum. Onlar benim kahramanlarım. Ben hatırlamıyorum ancak “İki tane kızım var, lütfen beni kurtarın” demişim. Eğer ekip olmazsanız hiçbir şeyi başaramazsınız. Ben tüm ekibe zaten çok güveniyordum. 2-3 saatle müdahale ile bırakmayıp sonuna kadar mücadele ettiğimiz hastalar biliyorum. Ben onların beni bırakmayacaklarını çok iyi biliyordum. Gerçekten de bırakmadılar. Hepsi tedavimin her anında yanımdaydı. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Bazen kırmızı alandan ağlayarak çıktığım çok oluyordu. Her zaman “Allah kimseye göstermesin” diyordum. Şu anda hayata daha farklı bakıyorum. Daha sakinim, daha huzurluyum. Doktorlar stresten uzak durmam gerektiğini söylediler. Bu sebeple emekli olma kararı aldım. Artık sakin, huzurlu, mutlu bir şekilde hayatıma devam edeceğim. Şoklama anını hatırlamıyorum ancak olay sırasında bana müdahale eden doktorlardan Acil Tıp Uzmanı Burcu Demirdöven, anjiyo sonrası gözyaşları içerisindeydi. Hatta o kadar çok ağlıyordu ki kendisine moral verdim, her şey yoluna girecekmiş lütfen ağlama dedim.” dedi.

Elif Kurun’a müdahale eden Acil Tıp Uzmanı Burcu Demirdöven “Elif hem mesai arkadaşım hem de benim dostum. Elif nöbete başlarken sırt ağrısının olduğunu söyledi. Kalp elektrosunu çektik ancak her şey normaldi. Nöbete devam etti. Hatta başka kalp krizi geçiren hastalara da müdahale etti. Sonra bir anda bayıldı. Hemen kırmızı alana aldık tekrar kalp elektrosunu çektik. Her şey yine normal görünüyordu ancak şiddetli sırt ağrısı devam ediyordu. Tomografisinde damar yırtılması da görünmüyordu. Kalp krizi geçirdiği bir süre sonra anlaşıldı. Biz Elif’i anjiyo için sevk etmeye hazırlarken kalbi durdu. Üç kez Elektriksel Şok vermek durumunda kaldık. İnsanın kendi yakınına bunu yapması çok zormuş. Çok şükür hayata döndü ve Anjiyodan sonra sağlığına kavuştu. Başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Allah kimsenin başına vermesin.” dedi.Olay günü nöbette bulunan Acil Tıp Uzmanı Mustafa Küçük ise “Müdahale ederken hastanın Elif abla olduğunu unutmaya çalıştık. Bu şekilde müdahale daha kolay oldu. Her şey yoluna girdikten sonra tüm gerginliğimiz gitti ve garip bir duygu yaşadık. Olaydan öyle etkilenmiştik ki; yaşananlardan sonra kendi kendime kaldığım ilk anda, karanlıkta on beş dakika ağladım. Elif Abla iyi ki şu an aramızda.” dedi.

Hastane Başhekim Vekili Op. Dr. Sırrı Sorguç ise, “Acil Servis nöbetinde kendisi de hastalara şifa dağıtırken, kalp krizi geçiren mesai arkadaşımız Elif Kurun’a çok geçmiş olsun diyor ve bir daha tekrarlanmamasını diliyorum. Elif Hemşire’nin yaşadıkları ve mesai arkadaşlarının anında müdahalesi gerçekten zor bir süreç. Tüm ekibi özverili çalışmalarından ötürü çok tebrik ediyorum.” dedi. 


https://www.focagazete.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi/

http://www.yeniakit.com.tr/haber/izmirde-acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-368023.html

http://www.egehaber.com/izmir/kalp-krizi-gecirdi-arkadaslari-kurtardi-h181746.html

http://www.egepostasi.com/haber/acil-servis-ekibi-bu-kez-mesai-arkadaslarini-kurtardi/165835

http://www.karar.com/guncel-haberler/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-572976#

http://www.malatyaguncel.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-751384h.htm


http://www.istanbulhaber.com.tr/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-haber-734538.htm

http://www.habersitesi.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-187752h.htm

http://www.saglikaktuel.com/haber/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-58005.htm

http://www.ilksesgazetesi.com/mobil/haber.php?id=35018

http://www.hemsireaktuel.com/HaberDetay.aspx?HaberId=31608


http://www.egemeclisi.com/haber/62085/kalp-krizi-gecirdi-arkadaslari-kurtardi.html

http://www.sabah.com.tr/egeli/2017/08/18/kriz-geciren-hemsireyi-arkadaslari-kurtardi

http://www.konyaninsesi.com.tr/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-485565h.htm

http://yurthaber.mynet.com/izmir-haberleri/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-3674610

http://www.drtus.com/yeni/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=147370


https://www.samsuncanlihaber.com/genel/acil-servis-ekibi-bu-kez-mesai-arkadaslarini-kurtardi-h523.html

http://www.habersaglikcilar.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-arkadaslari-kurtardi.html

http://www.saglikcilar.org/hemsire-nobette-kalp-krizi-gecirdi/

http://www.medisaglik.com/haber-acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-7062.html

http://www.bursahayat.com.tr/video/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-1093.html

http://hemsirelerkulubu.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi/

http://beyazgazete.com/haber/2017/8/17/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-4033415.html

http://www.gazetemizmir.com/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi/30168/


http://www.gazeteyenigun.com.tr/acil-servisteki-hemsire-kalp-krizi-gecirdi/169246/

http://www.karamangundem.com/genel/acil-nobetinde-kalp-krizi-geciren-hemsireyi-mesai-arkadaslari-kurtardi-h249772.html