İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

Tepecik Hastanesi’nde İz Bırakmayan Guatr Ameliyatı…

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan “İzsiz Tiroid Ameliyatı” (Transoral Endoskopik Tiroidektomi) hastaların yüzünü güldürüyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Koray Baş'ın öncülüğünde, cilt üzerinde herhangi bir kesi yapılmadan ağız içerisinden girilerek endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen operasyon ile hastaların boynunda ameliyat izi kalmıyor.

Boynumda İz Kalmayacağı İçin Çok Mutluyum…

Denizli'de yaşayan 23 yaşındaki Şengül Görceğiz'e 1 yıl önce Nodüler Guatr teşhisi konuldu. Bu süre içerisinde nodülden alınan iğne biyopsileri ile net bir sonuç alınamaması ile tavsiye üzerine Tepecik EAH’ne başvuran Görceğiz "Hastalığımı araştıran doktorlar, Tepecik EAH Endokrin Cerrahisi Konseyi’nde rahatsızlığımı detaylarıyla konuştular ve ameliyat olmamı önerdiler. Doktorum Doç. Dr. Koray Baş bana iz bırakmayan tiroid ameliyatı ile birlikte diğer ameliyat seçeneklerini de detaylarıyla anlattı. Biz de ameliyatımın bu yöntemle yapmasını tercih ettik. Doktoruma beni bu yöntemle tanıştırdığı için çok teşekkür ediyorum. Hem sağlığıma kavuştuğum için, hem de boynumda beni rahatsız edecek bir iz kalmadığı için çok mutluyum." dedi.

Estetik ve Görsel Açıdan Avantajlı…

Teknik adı ile “Transoral Vestibular Yaklaşımla Endoskopik Tiroidektomi” (TOETVA) yada kısaca “Transoral Endoskopik Tiroidektomi” (TOT) yönteminin tamamen ağız içerisinden uygulandığını ve iz bırakmadığını, hastalara estetik ve görsel açıdan büyük bir avantaj sağladığını belirten Doç. Dr. Koray Baş, bu tekniğin tecrübe, uygun ekipman ve özel eğitim gerektiren bir niteliği bulunduğunu ve uygun hasta seçiminin de çok önemli olduğunu bildirdi. Tepecik EA Hastanesi’nin 23 Ağustos 2017 tarihi itibariyle İzmir ve çevresinde bu yöntemi uygulayan ilk ve tek Devlet Hastanesi olduğunu ifade eden Baş tekniğin detaylarını şöyle anlattı;"Artık Transoral Endoskopik Tiroidektomi tekniği ile tiroid hastalarımıza vücutlarında iz bırakmadan ameliyat olma şansı verebiliyoruz. Yani boyun ya da görülebilen başka bir bölgede herhangi bir cilt kesisi yapmadan, alt dudağın ağız içi bölümünden endoskopik aletlerle girerek bu tiroid ve paratiroid ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu teknik ile dış görünüşün yanı sıra; cilt ve ciltaltı dokuları kesilmediği için ameliyat sonrası dönemde yara yeri iyileşmesi ve hasta konforunun da diğer yöntemlere göre çok daha iyi olduğunu belirtebiliriz. Ancak her hastanın ya da her tiroid hastalığının izsiz tiroid ameliyatı için uygun olmadığı da akılda tutulmalıdır. Merkezimizde yapılan detaylı değerlendirmeler sonucunda bu yöntem için uygun görülen hastalarımıza izsiz tiroid ameliyatı ve diğer ameliyat yöntemleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılmakta ve hastanın tercihi doğrultusunda cerrahi tedavileri gerçekleştirilmektedir.”  dedi.

Doç. Dr. Koray Baş son olarak; Endokrin Cerrahisi Derneği ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliği ile 9 Eylül 2017 tarihinde Ege Üniversitesi’nde düzenlenecek olan "Ege İnovasyon ve Tiroid Cerrahisi Çalıştayı"nı hatırlatarak konu ile ilgilenenleri, yurt dışı ve yurt içi uzman isimlerinin katılacağı bu çalıştaya davet etti.Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut ise dünya çapında uygulanan bu modern cerrahi tekniklerin ve tedavi yöntemlerinin Tepecik EAH'nde de başarıyla uygulanmasından dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek "Cerrahi alanındaki gelişmeleri takip ederek hastanemize kazandıran Doç. Dr. Koray Baş ve çalışma ekibini tebrik ediyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

http://www.gercekhaberci.com/tepecik-hastanesi-nde-iz-birakmayan-guatr-ameliyati/49740/ ?
http://www.hurriyet.com.tr/tepecik-hastanesinde-iz-birakmayan-guatr-ameli-40570692
https://www.haberler.com/izmir-de-izsiz-tiroid-ameliyati-9999444-haberi/
http://www.milliyet.com.tr/izmir-de-izsiz-tiroid-ameliyati-ankara-yerelhaber-2260444/?