İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Increase text size Decrease text size Print

73 Yaşındaki Ayşe Teyze’ye Literatürlük Girişim…

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nefes sıkıntısı ile başvuran Ayşe Ay’ın (73) akciğerine giden soluk borusunda bir kitle olduğu tespit edildi. Kitlenin yarattığı tıkanıklıktan dolayı nefes almakta zorlanan Ayşe Teyze, Göğüs Hastanesi ve Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi işbirliği ile uygulanan iki basamaklı ameliyat tedavisinden sonra nefesine kavuştu.
Dünya Literatürüne Girecek Başarılı Bir Operasyona İmza Attılar…
Aynı zamanda kalp hastası olan Ayşe Ay’ın akciğer solunum yolunda bulunan kitlenin damarlanmış olması ve uygulanacak olan işlemin hayati tehlike taşıması nedeniyle örneğine çok az rastlanan iki basamaklı bir ameliyatla gerçekleştirildi. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Göğüs Kliniği ve Tepecik EAH Girişimsel Radyoloji Birimi bir araya geldi ve işbirliği kurarak dünya literatürüne girecek başarılı bir operasyona imza attılar. Operasyon öncesi, kitle etrafındaki damarlanmanın yaratacağı kanama riskini önlemek amacıyla Tepecik EAH Girişimsel Radyoloji bölümünden Uzm. Dr. Ahmet Ergin Çapar tarafından kitleyi besleyen damarların tıkanmasını sağlayan bir işlem uyguladı. Böylece kitleyi çıkarmak için yapılacak operasyon sırasında oluşabilecek kanama riski minimuma indirilmiş oldu. Bu işlem sonrasında Ayşe Ay Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Fevzi Erer’in kitleyi çıkarmak için uygulayacağı operasyona hazır hale getirildi.
Dünyada Çok Nadir Rastlanan Bir Durum…
Kitlenin alınmasının büyük risk taşıdığını, bu nedenle açık bir ameliyatı uygun bulmadıklarını ve bronkoskopi denilen kapalı bir yöntem uyguladıklarını dile getiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Fevzi Erer “Ayşe Teyze bize başvurduğunda çok zor yürüyor ve zor nefes alıyordu. Bu vakanın özelliği iki farklı kliniğin bir hasta için ortak çalışması ve bunun başarıyla uygulanmış olmasıdır. İşlemi gayet sağlıklı bir şekilde tamamladık. Hastamız artık rahat nefes alabiliyor. Yaptığımız bu işlem çok nadir rastlanan bir durum ve dünyada buna benzer ameliyatlar çok yapılmış değil. Bu yüzden iki hastane işbirliğiyle konuyu bilimsel yayın haline getirip Dünya Literatürüne sunacağız.” dedi.
Operasyon öncesi Ayşe Ay’a Girişimsel Radyolojik işlem uygulayan Tepecik EAH Radyoloji Uzmanı Ahmet Ergin Çapar ise “Ayşe Teyze’nin solunum yolunu tıkayan bir kitle vardı ve bu kitleyi çıkarmak için yapılacak olan operasyon öncesi o bölgede kanama yaratabilecek damarları tıkamamız gerekiyordu. Hastanın solunum sıkıntısı yanında kalp hastalığı ve zatürresi de vardı. Oldukça riskli olacak bu operasyon öncesinde bölgedeki damarları tıkayarak operasyon esnasında oluşabilecek kanamayı önlemiş olduk.” dedi.
Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH Yöneticisi ve Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Enver Yalnız, Ayşe Teyze’yi sağlığına kavuşturan ve multidisipliner bir yaklaşımla elde edilen başarıdan dolayı iki hastane ekibine teşekkür ederken Ayşe Teyze’ye de geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

http://www.hurriyet.com.tr/iki-basamakli-operasyonla-sagligina-kavustu-40572619